Director al Instituției de Educație Timpurie ”Andrieș” satul Puhăceni, r-nul Anenii Noi

Primăria Puhăceni
Data limită de aplicare - 30.04.2021, 17:00
Data limită de depunere a documentelor a fost prelungită.

Scopul funcţiei publice vacante, conform fişei postului

Directorul exercită conducerea executivă a instituției de educație timpurie în conformitate cu atribuțiile conferite de legislația în vigoare, cu hotărîrile Consiliului de administrație al instituției, cu prevederile Regulamentului tip al instituției de educație timpurie, aprobat prin ordinul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării nr. 254 din 11.10.2017 și Fișa de post.
Atribuții și responsabilități a directorului:
- promovează politica statului în domeniul educației timpurii și este responsabil de implementarea ei;
- este responsabil de aplicarea în instituție a legislației în vigoare;
- reprezintă instituția în relațiile cu instituțiile de resort și comunitate;
- asigură managementul strategic și operațional al instituției în colaborare cu APL, după consultarea partenerilor sociali și reprezentanților părinților;
- răspunde de organizarea și calitatea serviciilor educaționale, de îngrijire și protecție, oferite copiilor, de activitatea întregului personal angajat, de cea desfășurată cu părinții, de problemele financiare a unității, de activitatea metodică și de perfecționare, de păstrarea, gestionarea și îmbogățirea patrimoniului instituției;
- conduce ședințele Consiliului profesoral-pedagogic și emite ordine cu privire la punerea în aplicare a deciziilor consiliului;
- își asumă, alături de consiliul de administrație, răspunderea publică pentru performanțele instituției de educație timpurie pe care o conduce;
- participă la realizarea parteneriatelor socio-educaționale cu diverși parteneri educaționali: familiile copiilor, instituțiilor de învățămînt, de cercetare, instituții ce oferă servicii pentru copii (centre educaționale, case de cultură, centre de zi, centre de creație, centre de sport, biblioteci, etc.), asociații, fundații, ONG-uri, organizații internaționale, mass-media, alți agenți educaționali  (APL, biserică, poliția, centre locale de sănătate, de asistență socială, agenți economici, etc.)
- emite ordine, semnează în numele instituției actele juridice ale acesteia,
- angajează și eliberează din funcție personalul instituției,
- participă la proiectarea și gestionarea bugetului instituției;
- exercită alte atribuții stabilite cu actele legislativ - normative în vigoare.

COMUNICARE- competente comunicationale

1. Comunicarea educatoare-copil

2. Comunicarea intre cadrele didactice

3. Comunicarea cu parintii

PROIECTARE - competente proiective

1. Planificarea si proiectarea activitatilor instructiv-educative

2. Planificarea si proiectarea curriculumului optional

3. Planificarea si proiectarea activitatilor extrascolare

MANAGEMENT EDUCATIONAL- competente manageriale

1. Asigurarea mijloacelor de invatamânt, a materialului didactic si a auxiliarelor didactice

2. Organizarea si amenajarea mediului educational

3. Conducerea procesului didactic

Tip de angajare

Perioadă determinată

Condiţiile de participare la concurs

a) deţine cetăţenia Republicii Moldova; b) posedă limba română şi limbile oficiale de comunicare interetnică vorbite în teritoriul respectiv în limitele stabilite de lege; c) are capacitate deplină de exerciţiu; d) nu a împlinit vîrsta de 63 ani; e) este aptă, din punct de vedere al stării sănătăţii, pentru exercitarea funcţiei publice, conform certificatului medical eliberat de instituţia medicală abilitată, dacă pentru funcţia respectivă sînt stabilite cerinţe speciale de sănătate; f) are studiile necesare prevăzute pentru funcţia publică respectivă; g) în ultimii 5 ani, nu a fost destituită dintr-o funcţie publică conform art.64 alin.(1) lit.a) şi b) sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare; h) nu are antecedente penale nestinse pentru infracţiuni săvîrşite cu intenţie; i) nu este privată de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate, ca pedeapsă de bază sau complementară, ca urmare a sentinţei judecătoreşti definitive prin care s-a dispus această interdicţie;

Cerinţe specifice pentru participare la concurs

  • - Deţin cetăţenia Republicii Moldova;
  • - Au studii superioare universitare;
  • - Au o vechime în activitatea didactică de cel puţin 3 ani;
  • - La data expirării termenului de depunere a dosarelor, nu au împlinit vîrsta de 65 ani;
  • - Cunosc limba română;
  • - Sunt apţi din punct de vedere medical (fizico şi neuropsihic) pentru exercitarea funcţiei;
  • - Nu au antecedente penale;
  • - Nu au fost concediaţi în ultimii 5 ani pe baza art.86 alin.(1) lit.1), m)şi n) din Codul Muncii

Documente ce urmează a fi prezentate

  • Copia buletinului de identitate
    Copiile documentelor prezentate pot fi autentificate de notar sau se prezintă împreună cu documentele originale pentru a verifica veridicitatea lor. În situația în care dosarul de concurs se depune prin poștă sau e-mail, această prevedere se aplică la data desfășurării probei scrise a concursului, sub sancțiunea respingerii dosarului de concurs.
  • Documente ce atestă experiența profesională sau Declarația pe propria răspundere
    Copia carnetului de muncă, certificate privind actvitatea profesională desfășurată după data de 1 ianuarie 2019 pot fi înlocuite cu declarația pe propria răspundere. În acest caz, candidatul are obligația să completeze dosarul de concurs cu originalul documentului în termen de maximum 10 zile de la data la care a fost declarat învingător, sub sancțiunea neemiterii actului administrativ de numire.
  • Certificatul medical
    Dacă în fișa postului pentru funcția respectivă, sunt stabilite cerințe speciale de sănătate
  • Alte documente necesare:
    - cererea de participare la concurs (modelul este specificat în anexa nr. 1 la Regulamentul cu privire la organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcției de director și director adjunct în instituțiile de învățămînt general aprobat prin Ordinul ME RM nr. OME163/2015 din 23.03.2015);
    - copia/copiile actului/ actelor de studii;
    - copiile actelor care atestă vechimea în activitatea didactică a candidatului;
    - curriculum vitae (modelul este specificat în anexa nr. 2 la Regulamentul cu privire la organizarea și desfășurarea concursului pentru ocuparea funcției de director și director adjunct în instituțiile de învățămînt general aprobat prin Ordinul ME RM nr. OME163/2015 din 23.03.2015);
    - certificatul medical care atestă faptul că persoana este aptă din punct de vedere medical, fizic (eliberat de medicul de familie) și neuropsihic (eliberat de medicul psihiatru și medicul narcolog), pentru exercitarea funcției;
    - cazierul judiciar sau declarația pe propria răspundere;
    - proiectul planului de dezvoltare a instituției, pentru 5 ani;
    - candidatul poate depune și alte acte pe care le consideră relevante, inclusiv copia/copiile actului/actelor ce confirmă gradul didactic/managerial și/sau titlul științific/științifico-didactic, recomandări, etc.

Modalitatea de depunere a documentelor

  • Alte modalități - Prin poștă, email sau personal.

Bibliografia concursului

DOCUMENTE GENERALE  Constituţia Republicii Moldova din 29.07.1994 Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.1 din 18.08.1994  Legea privind accesul la informaţie nr.982 – XIV din 11.05.2000 Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr. 88-90/664 din 28.07.2000  Legea cu privire la petiţionare nr. 190 din 19.07.1994 Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr. 6-8 din 24.01.03  Codul muncii al Republicii Moldova, 2003 Nr. 159-162. Publicat : 29.07.2003 în Monitorul Oficial www.justice.md  Strategia de dezvoltare a educației pentru anii 2014 - 2020Educația 2020, aprobată prin Hotărîrea Guvernului nr. nr. 944 din 14 noiembrie 2014  Codul educației al Republicii Moldova nr. 152 din 17 iulie 2014 Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr. 319-324 din 24 octombrie 2015, www.justice.md Managementul Instituțiilor  Regulamentul – tip al instituției de învățămînt secundar general, aprobat prin ordinul nr. 547 din 13 august 2007.  Regulamentul instituției de învățămînt preșcolar, aprobat prin ordinul Ministerului Educației nr. 04 din 04 ianuarie 2011  Regulamentul privind evaluarea rezultatelor învățării, promovarea, absolvirea și transferul elevilor în învățămîntul primar, gimnazial și liceal, aprobate prin ordinul Ministerului Educației nr. 718 din 24 iulie 2012  Regulamentul de atestare a cadrelor didactice, aprobate prin ordinul Ministerului Educației nr. 336 din 03.05.2013  Standardele de calitate pentru instituțiile de învățămînt primar și secundar general din perspectivele școlii prietenoase copilului, aprobate prin ordinul Ministerului Educației nr. 970 din 11 octombrie 2013  Regulamentul de organizare și funcționare a claselor și grupelor cu regim prelungit, aprobat prin ordinul Ministerului Educației nr. 798 din 11 iulie 2014  Regulamentul de admitere în învățămîntul liceal, aprobat prin ordinul Ministerului Educației nr. 799 din 11 iulie 2014.  Regulamentul – cadru de organizare și funcționare a consiliului de administrație din unitățile de învățămînt general, aprobat prin ordinul Ministerului Educației nr. 77 din 20 februarie 2015  Instrucțiunea de organizare a învățămîntului la domiciliu, aprobată prin ordinul Ministerului Educației nr. 98 din 26 februarie 2015.  Metodologia de înscriere a copiilor în clasa I, aprobată prin ordinul Ministerului Educației nr. 202 din 19 aprilie 2015.  Instrucțiunea și Planul de acțiuni privind prevenirea și combaterea abandonului școlar și absenteismului școlar în învățămîntul general, aprobate prin ordinul Ministerului Educației nr. 559 din 12 iunie 2015.  PLANUL – cadru pentru învățămîntul primar, gimnazial și liceal, anul de studii 2015 – 2016. PREVENIREA ȘI COMBATEREA VIOLENȚEI  Convenţia ONU cu privire la protecţia drepturilor copilului din 20.11.89  Procedura de organizare instituțională și de intervenție a lucrătorilor instituțiilor de învățămînt în cazurile de abuz, neglijare, exploatare, trafic al copilului, aprobată prin ordinul Ministerului Educației nr. 77 din 22 februarie 2013  Legea nr. 140 din 14.06.2013 privind protecția specială a copiilor în situații de risc și a copiilor separați de părinți FINANȚARE  Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 381 din 13.04.2006 „Cu privire la condiţiile de salarizare a personalului din unităţile bugetare”  Hotărîrea Guvernului nr. 868 din 08 octombrie 2014 privind finanțarea în bază de cost per elev a instituțiilor de învățămînt primar și secundar general din subordinea autorităților publice locale de nivelul al doilea.